• تست 3
  • تست 2
  • تست 1

حروف وکیوم

1398/06/27 حروف برجسته پروفایل 7

حروف وکیوم ، نوع جدید از حروف برجسته هستند که به دلیل شکل فانتزی زیبا ، نور پردازی منحصر به فرد و تنوع بالا در طرح و رنگ ، در رقابتی تنگاتنگ با سایر تابلوهای تبلیغاتی از جمله چلنیوم ، قرار دارند. در رابطه با نام این حروف باید عنوان کنیم که وکیوم ( vacuum ) نیز همانند بسیاری از عناوین دیگر این عرصه ، واژه ای انگلیسی به معنای مکش می باشد که در واقع به دستگاه وکیوم ( دستگاه خلاء ) باز میگردد که در ساخت این حروف مورد استفاده قرار می گیرد. در رابطه با شیوه کار این دستگاه گفته می شود که وسیله مذکور عمل ساخت این حروف را از طریق ترمو فرمینگ ورق پلکسی گلس و بر اساس متریال ها و رنگ های پیشنهادی ، بر روی یک قالب از پیش تعیین شده صورت می دهد. که این قالب ممکن است یکی از انواع آلومینومی ، کامپوزیتی ، چوبی و ... باشد.

 

مراحل ساخت حروف سه بعدی وکیوم

با توجه به این که ساخت حروف وکیوم از طریق دستگاه های تماما خود کار و طراحی حروف آن نیز از طریق نرم افزاری مخصوص صورت می پذیرد ، در صورت آمده بودن قالب ، تنها مدت زمان بسیار کوتاهی برای تولید آن نیاز خواهد بود. در تولید این تابلو ها ، در ابتدا حروف طراحی شده از طریق برنامه مخصوص توسط دستگاهی تحت عنوان CNC برش خورده و آماده می شوند. پس از اتمام این مرحله ، این قالب ها در دستگاه حرارتی صنعتی و در شرایط خلاء قرار می گیرند. دستگاه قالب پلکسی را به اندازه 3 سانت از هر طرف برجسته می نماید که پس از لبه خوری ، جلوه کار زیبایی به کار می بخشد و سپس پلکسی گلس حرارت دیده بر روی قالب مذکور به صورت یک تکه پرس می گردد. پس از این مرحله نوبت به خنک کاری می رسد که سبب خواهد شد گلس مجددا سفت شده و فرم سه بعدی حروف حفظ شود. در نهایت تابلو ساز حروف را بر روی میز مخصوصی برش داده و در صورت تمای اقدام به آبکاری ، رنگ کاری و ... بر روی آن ها می نماید. مرحله آخر نیز بی تردید نور پردازی و نصب قطعات روی پس زمینه مطلوب خواهد بود.

 

تابلوهای وکیوم چه مزیت هایی دارند ؟

تابلو های ساخته شده به سبک وکیوم به دلیل تکنولوژی پیشرفته استفاده شده در آن ها دارای مزایای بسیاری می باشند. برای مثال یک نمونه امکان ایجاد اشکال و حالت های بسیار خاص سه بعدی بر روی حروف ، لگو ها و اشکال می باشد. که در تابلو های دیگر معمولا میسر نمی باشد. همچنین متریال استفاده شده در این نوع تابلو ها از نوع خاصی می باشد که در عین سبک تر و انعطاف پذیر تر بودن نسبت به طلق های پلاستیکی ، از دوام ، استحکام ، یکپارچگی و عمر بالا نیز برخوردار است. دیگر ویژگی بسیار مهمی که معمولا برای این تابلو های تبلیغاتی عنوان می شود ، ضد آب بودن و مقاومت بالای آن در شرایط جوی گوناگون است. به عبارت بهتر ، تابلو وکیوم مذکور مقاومت بی نظیری در هر یک از شرایط آفتابی ، گرد و غبار ، برف و باران ، مناطق مرطوب و ... از خود نشان می دهد. حال آن که در برابر ضربه نیز مقاوم بوده و دارای امکان پیاده سازی نورپردازی های ترکیبی و چشم نواز نیز می باشد.

 

مشکلات رایج در ساخت حروف وکیوم

ساخت حروف برجسته سه بعدی با روش وکیوم ، با وجود مزایای بسیاری که دارد ، دارای معایب و مشکلاتی نیز می باشد که در صورت عدم رعایت برخی اصول و کمبود تجربه در ساخت این قبیل تابلو ها ، ممکن است به زشتی و یا حتی اخلال کامل در اثر بانجامد. یکی از اصلی ترین این مشکلات را می توان جذب رطوبت توسط پلاستیک درهنگام ساخت حروف عنوان نمود. این پدیده از آن رو رخ می دهد که پلاستیک داخل دستگاه وکیوم ، در هنگام حرارت دید رطوبت را به خود جذب می کند که نهاتا به ایجاد حباب هایی در لایه های داخلی حروف و تخریب کلی تابلو خواهد انجامید. البته این مشکل غیر قابل حل نیست و تابلوسازهای با تجربه و ماهر می دانند که با خشک کردن پلاستیک در دمای بالا می توان این مشکل بوجود آمده را برطرف می کرد. مشکل دیگر موجود در به کار گیری این روش نیز این است که در زمان بزرگ بودن بیش از حد قالب و یا وجود زوایای کمتر از 30 درجه در سطح قالب ، امکان جداسازی قالب از تابلو ، دشوار یا غیر ممکن می باشد. که تولید کنندگان از این نظر دارای محدودیت بوده و باید برخی اصول مرتب را رعایت نمایند.