انواع لایت باکس در تابلوسازی
لایت باکس ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند. لایت باکس های فضای باز و فضاهای داخلی. علت این نوع دسته بندی نیز به بحث تابش نور خورشید، بارش برف و باران و همینطور بحث ضرافت و زیبایی برای فضا های داخلی مربوط میشود.
در زیر به معرفی بیشتر این نوع لایت باکس ها می پردازیم.
1- لایت باکس های فضای خارجی Outdoor
2- لایت باکس های فضای داخلی Indoor
معمولاً لایت باکس های outdoor دارای ضخامت های بیشتری نسبت به لایت باکس های فضای داخل هستند ((فضای باز : بین 6 الی 13 سانتی متر )) این نوع لایت باکس ها همانطور که از عنوانشان مشخص است مخصوص فضاهای خارجی و بیشتر برای مصارف تبلیغاتی استفاده می شود. جنس بدنه و باکس آن ها بیش تر از ورق های گالوانیزه، کامپوزیت و آلومینیوم می باشد و نوع چاپ آن ها نیز فلکسی ، پی وی سی بک لایت و پارچه های مخصوص لایت باکس می باشد.و اما تابلو لایت باکس های indoor به نسبت دارای ضخامت های کمتری می باشند.((فضای داخل : بین 1.8 الی 6 سانتی متر ))
سیستم نور لایت باکس ها در گذشته فلورسنت و یا همان مهتابی بود. که البته ضعف های بسیاری هم نیز داشت و دارد. پس از این نوع سیستم نور اس ام دی SMD و یا همان ال ای دی ها LED مورد استفاده قرارگرفت. که بصورت بلوکی و یا نواری بودند. که البته این نوع سیستم نیز ضعف های خاص خودش را داشت و دارد(ضعف آنها سوختن یکی از ای ای دی ها و تاریک شدن آن قسمت می باشد که به نوعی ضعف محسوب می شود). اما بانی چاپ با استفاده از الگوهای خارجی و بهره گیری از جدیدترین امکانات و مهندسین متخصص در این صنعت لایت باکس های جدید ی را تولید میکند که میتوان گفت تمام نقاط ضعف لایت باکس های سنتی را اصلاح نموده است( تولید لایت باکس های نسل جدید )
توضیات فنی :
1- اصلاح سیستم نوردهی به جهت یکنواختی نور در کل تصویر لایت باکس ( بجای نوردهی از پشت و مشکلات بعدی ناشی از سوختن یکی از اس ام دی ها و خاموشی قسمتی از تصویر و هزینه های بالای تعمیر آن ، سیستم نور دهی از کناره ها بوسیله ایجاد پترن توسط لیزر (سیستم LGP ) که این سیستم باعث شکست نور و از حالت عادی به 90 درجه می باشد که این امر سبب ضخامت بسیار کم و همچنین در صورت سوختن قسمتی از ال ای دی سبب میشود که هیچ نقطه ی تاریکی باقی نماند.
2- تغییر سیستم نور به جهت بر طرف کردن مصرف برق
3-اصلاح سیستم تعویض تصویر چاپ شده ( در لایت باکس های قدیمی جهت تعویض تصویر شما نیاز به یک متخصص(تابلو ساز) داشتید. اما اکنون شما بدون داشتن تخصص و ابزار براحتی و در عرض چند ثانیه میتوانید تصویر چاپ شده خود را تعویض نمائید.
4- حل مشکل سوختن یکی از ال ای دی ها و خاموش شدن قسمتی از تصویر، و هزینه بالای تعویض آنها
5- حل معضل ضخامت زیاد لایت باکس و ...

انواع تابلو لایت باکس تبلیغاتی

لایت باکس کریستالی  (Crystal light Box)
یکی از جدیدترین نوع لایت باکس؛ لایت باکس کریستالی می باشد.این نوع لایت باکس با ضخامت کم و باریک (کمتر از 1 سانتی متر) در طراح های متنوع قابل عرضه می باشد.
نور لایت باکس های کریستالی (شیشه ای) با لامپ های LED, SMD تامین می گردد. لایت باکس کریستالی از جنبه تبلیغاتی و دیزاین دکوراسیون قابل استفاده می باشد و طرفداران خاص خود را دارد.
لایت باکس های مذکور در روز و شب روشنایی زیبایی ایجاد میکنند و برای هر مکانی از قبیل منوهای رستوران ، تابلوهای نگارخانه ،تابلوهای نمایشگاه های عکاسی، صندوق های پذیرش داروخانه ها ، تابلو مغازه ، تابلو های راهنمای اماکن ،تابلوهای داخلی شرکت ها و اماکن، تابلوسازی تبلیغاتی نمایشگاهی و …. مناسب میباشند .
لایت باکس محیط باز یا آوت دور (Outdoor LightBox)
لایت باکس های فضای بیرون به لایت باکس هایی اطلاق می شود که جهت مصارف در خیابان، عابرپیاده، محوطه ها و فضای خارجی نمایشگاه ها مورد استفاده قرار می گیرد.این نوع لایت باکس ها به جهت ساختاری دارای قاب آلومینیوم یا کامپوزیت با پایه فلزی و روکش کامپوزیت می باشند. جنس رویه لایتباکس های آوت دور طلق یا شیشه با قطر 6 میل یا بیشتر می باشد.
لایت باکس آلومینیومی
یکی از انواع لایت باکس ها، لایت باکس آلومینیومی می باشد. لایت باکس آلومینیومی با رویه بک لایت فلکس یا پلکسی که در ساخت تابلو چلنیوم هم کاربرد دارد ساخته شده و نور آن توسط LED , SMD تامین می شود.لایت باکس های ساخته شده در مترو از نوع لایت باکس آلومینیومی می باشد.
لایت باکس دیواری
نوعی تابلوی کوچک فانتزی با قابلیت روشن شدن می باشد و دارای انواع آویز دو طرفه، لایت باس دیواری (ثابت و لولایی)
لایت باکس ایستاده و آویز
این لایت باکس نوعی تابلوی کوچک فانتزی با قابلیت روشن شدن می باشد که به صورت زمینی ایستاده دو طرفه، قرار می گیرد. طرحهای داخل لایت باکس آلومینیومی ایستاده مورد نظر توسط ذستگاه لیزر بریده می شود و روی شیشه پلکسی چسبیده می شود. بنابراین تصویر مورد نظر خود را می توانید پس از طراحی با دستگاه لیزر در لایت باکس آلومینیومی ایستاده قرار دهید. تعویض تصویر این لایت باکس ها ت به این صورت است که به وسیله پیچ مهرها قاب دور آن را باز می کنیم و تصویر را تعویض می نمایم نور لایت باکس آلومینیومی به دو صورت زیر تامین می شود:
1 – ال ای دی
2 - مهتاب
ابعاد قابل سفارش لایت باکس :
لایت باکس اسنپ فریم : از اندازه 30 در 40 سانتیمتر تا 120 در 180 سانتیمتر
لایت باکس فریم لس (بدون قاب) : از اندازه 30 در 40 سانتیمتر تا 120 در 180 سانتیمتر
لایت باکس کریستالی : از اندازه 30 در 40 سانتیمتر تا 120 در 180 سانتیمتر
لایت باکس مگنتی : از اندازه 30 در 40 سانتیمتر تا 80 در 180 سانتیمتر
لایت باکس پارچه ای یک طرفه : از اندازه 50 در 70 سانتیمتر تا  2/5 متر در 6 متر
لایت باکس پارچه ای دوطرفه : از اندازه 50 در 70 سانتیمتر تا  2/5 متر در 6 متر