پلکسی گلاس نوعی پلاستیک می باشد که ظاهری بسیار شفاف و شبیه به شیشه دارد.جنس پلکسی گلاس از نوعی پلی کربنات می باشد که نوعی پلیمر است.از دیگر ویژگی های پلکسی گلاس، مقاومت زیاد آن نسبت به شیشه است. پلکسی گلاس به صورت صفحاتی با ابعاد 120 × 180  سانتی متر در بازار موجود است.پلکسی گلاس در دو نوع مات و شفاف در رنگ های مخصوص تولید می شود و دارای ضخامت ها بین 1 میلی متر تا40  میلی متر می باشد. در طرفین صفحات پلکسی گلاس معمولاً برچسبی کاغذی چسبیده شده که کاربرد آن محافظت از این ورقه ها را در برابر گرد و خاک و خش است. از این لایه می توان برای خط کشی و مشخص نمودن محل برش نیز استفاده نمود. برای برش پلکسی گلاس از کاتر مخصوص برش پلکسی و دستگاه برش لیزر استفاده می شود.اما بهتر است برش ها توسط دستگاه لیزر انجام شود.چون اشعه لیزر  برشها را دقیق تر،تمیز تر و ظریف ترانجام می دهد و در نتیجه کیفیت کار بالا می رود.

برای برش قطعه ها  با دستگاه لیزر ،ابتدا باید قطعه ها را با نرم افزار مورد نظر مثل کورل یا فتوشاپ  یا اتوکد طراحی کنیم..بعد از برش قطعات نوبت به چسباندن قطعات می رسد. ماده چسباننده ی پلاکسی گلاس کلوروفرم است. دو سطح صیقلی محکم به یکدیگر فشرده می شوند و کلوروفرم با یک ابزار کوچک بینشان چکانده می شود. کمتر ازیک دقیقه اتصال انجام می شود. همچنین چسب های پایه سیانواکلیت هم می توانند مورد استفاده باشندبرای همین در محل نوعی حالت دوده ایجاد می کنند.  بهترین گزینه برای چسباندن همان کلروفرم است.برای اینکه محل چسباندن حباب هوا ایجاد نشود،باید قطعات تا پایان خشک شدن چسب تحت فشار باشند. هنگام استفاده از کلروفرم باید احتیاط شود،زیرا کلروفرم یک ماده ی بیهوشی است و  استشمام آن همراه با مسمومیت است. بهتر است در هنگام استفاده از ماسک استفاده شود.همچنین در صورت تماس با پوست می تواند به پوست آسیب برساند یا ایجاد حساسیت کند.زیرا کلروفرم چربی پوست را  می شوید.

 ورق های آکریلیک (پلکسی گلاس)

۱- از محکمترین پلیمرهای شفاف می باشد که مقاومتی در حدود 4 برابر شیشه هم ضخامت خود را دارد و برخلاف شیشه از خاصیت انعطاف پذیری بیشتری برخوردار است .

۲-این ورق ها را می توان به عنوان عایق های صوتی و حرارتی نیز استفاده کرد زیرا میزان تبادل حرارت بین این ورق ها و محیط تقریباُ 15% از شیشه کمتر است .

۳- این ورق ها به دلیل سبکی و ثبات رنگ و مقاومت در برابر عوامل جوی مانند اشعه خورشید و عوامل شیمیایی مانند اسیدها و روغن ها و انواع پاک کننده های خانگی جایگزین مناسبی برای شیشیه در صنعت و ساختمان می باشد.

ویژگیهای پلکسی گلاس

این ورق ها به دلیل خواص مکانیکی خاص در برابر تغییرات دمایی محیط و در برابر باران و تگرگ مقاوم بوده و نسبت به شیشه های معمولی از درصد جذب رطوبت کمتری برخوردار هستند و در برابر شوک های حرارتی نسبت به شیشه مقاومتر و در صورت شکستگی دارای سطح تیز و برنده نمی باشد و در نتیجه باعث جراحت نمی شود. این ورق ها به دلیل دارا بودن مواد ضد UV مقاومت بالایی در برابر اشعه ماوراء بنفش دارد واز شفافیت  آن کم نمی شود، شفافیت این ورق ها در حدود90% و شیشه ساختمانی از شفافیتی در حدود 80% برخوردار است .

کاربرد ها

سطح براق و قابلیت عبوردهی نور باعث ایجاد کارهای زیبا و متنوع در محیط های مورد استفاده می شود از جمله موارد استفاده نورگیر و پنجره ساختمان ها، سقف های کاذب، تابلو های تبلیغاتی،ساخت پاسیو و حمام وکابینت آشپزخانه، آکواریوم و باجه های تلفن و چندین کاربرد دیگر.